Élj tovább Boldogan!

Lifewave Tapasztalatok

Lifewave Tapasztalatok

Az érintés gyógyító ereje

2025. július 16. - steve4security12

– miért van rá égető szükségünk a modern világban?

chatgpt_image_2025_jul_15_18_34_06.png

A modern világ – különösen a nyugati, technológia-vezérelt civilizáció – sok mindent hozott, de közben valami igazán lényegeset hagyott maga mögött: az emberi érintés melegét. Egyre ritkábbá válik az őszinte kézfogás, az ölelés, vagy akár csak egy baráti vállveregetés. Helyettük kaptunk steril biccentéseket, sietős ökölkoppintást – és az „érintésmentes üdvözlés” modern koreográfiáját. Az orvosok ma már alig „kezelnek” – inkább csak diagnosztizálnak, gyakran gumikesztyű mögül, protokoll szerint. Emberi kapcsolatainkban lassan kihal a valódi, gyógyító kontaktus – és közben szinte észrevétlenül egyre többen lesznek érintéshiányosak. Éhezünk – nem kenyérre, hanem közelségre.

Pedig az érintés nem új találmány. Ősi rituálé – bibliai idők óta velünk él. A kézrátétel, amely Jézus és az apostolok gyógyító gesztusa volt, ma is jelen van számos vallási szertartásban – a katolikus, ortodox vagy anglikán egyházban például a betegek kenetének, felszenteléseknek része. És bár sokszor elfelejtjük, de spirituális vagy energetikai irányzatokban is él és hat: gondoljunk csak a Reiki-re vagy az 1970-es években Dolores Krieger által kidolgozott Therapeutic Touch-ra. Az ember kéz – úgy tűnik – még mindig lehet eszköz, csatorna, sőt: orvosság.

A tudomány is lassan utoléri azt, amit a nagymamák mindig is tudtak: egy simogatás néha többet ér egy marék pirulánál. Az osztrák–amerikai pszichoanalitikus, René Spitz már az 1930-as években felfigyelt rá, hogy az intézetekben élő csecsemők – bár etették, pelenkázták őket – mégis magas halálozási arányt mutattak. A hiányzó érintés és szeretet okozta hospitalizmus miatt ezek a gyerekek nem fejlődtek, lelkileg éheztek – és szó szerint belehaltak a magányba. A jelenséget 1945-ben publikálta, majd egy döbbenetes dokumentumfilm is készült róla: Grief: A Peril in Infancy.

chatgpt_image_2025_jul_15_18_53_17.png

 De mit is veszítünk valójában az érintés hiányával?

Az érintés az első nyelvünk. Még beszélni sem tudunk, de simogatunk – ösztönösen, zsigerből. A legelső kommunikációnk a világ felé nem szavakban, hanem bőrön keresztül történik. És ez nem költői túlzás, hanem tudományosan is igazolt tény.

A WHO és az UNICEF, valamint a 2016-os és 2023-as Cochrane-áttekintések is hangsúlyozzák: az újszülött számára az élet első órái – az úgynevezett „aranyóra” – meghatározó jelentőségűek. Ha a baba legalább egy-két órán át közvetlen bőrkontaktusban maradhat az anyával, az csökkenti a születési stresszt, segíti a légzést, stabilizálja a testhőmérsékletet, támogatja a szoptatás sikerét, és erősíti a kötődést. És ami még fontosabb: ez nemcsak a gyermeknek jó – az anyai hormonrendszer és lelki állapot szempontjából is gyógyító hatású.

Magyar irányelvek ugyan támogatják ezt az eljárást, de sajnos a gyakorlatban még nem mindig kap prioritást – pedig egyetlen simítás, egyetlen illat, egyetlen érintés egész életre nyomot hagyhat.

Egy meleg kéz, egy ölelés, egy finom simítás – ezek test és lélek közötti üzenetek. És a kutatások szerint nemcsak „jólesnek”, hanem biológiailag is gyógyítanak: csökken a kortizol (stresszhormon), nő az oxitocin, dopamin és szerotonin – vagyis az örömhormonok. Egy húsz másodperces ölelés – igen, húsz! – már képes csökkenteni a vérnyomást, serkenteni az immunrendszert, sőt: még a fájdalomküszöbünket is emeli.
(Az más kérdés, hogy a húsz másodpercet a legtöbb felnőtt már tolakodásnak érzi – kivéve, ha labrador simogatásról van szó.)

Amikor megfogjuk egy szerettünk kezét, az agy félelemközpontja (amygdala) szó szerint „lecsillapodik”. A test regeneráló üzemmódra vált – mindezt szavak nélkül. Egy ölelés nemcsak gesztus – hanem biológiai parancs: „Most biztonságban vagy.”

És ez a parancs különösen fontos lenne a mai, digitálisan túlfűtött világban. Ahol látszólag mindenki elérhető – de valójában egyre elérhetetlenebb. Chatelünk, kommentelünk, lájkolunk – de közben nem nyúlunk egymás után. A kapcsolatok száma nő – a mélységük viszont csökken.

Az „érintéséhség” ma valós népbetegség, különösen az idősek, az egyedül élők, vagy a túlterhelt, stresszes emberek körében. És itt nemcsak romantikus ölelésekre kell gondolni – hanem bármilyen emberi kapcsolódásra, amelyben van melegség, figyelem, fizikai jelenlét. A hiányuk nemcsak lelki fájdalmat okoz – hanem testi tüneteket is.
Igen, a magány olykor szó szerint tapintható – mert senki sem érint meg bennünket.

Természetesen szerelmespároknál az intimitás sokáig magától értetődő. Aztán jönnek az évtizedek, a hormonális átrendeződés, a megszokás. A férfiaknál csökken a tesztoszteron, a nőknél az ösztrogén – és ezzel együtt sokszor az érintés iránti vágy is háttérbe szorul. De el nem múlik!
Egy aktív, sportos, tudatos életmóddal – még 70 felett is – megőrizhető a kapcsolódás, a vágy, az élmény. A fiatalság ugyanis nem elsősorban ránctalan arcbőr kérdése – hanem azé, hogy képesek vagyunk-e még kapcsolódni.
És hogy 70-80 évesen újra lehet-e szeretni?
Hát hogyne! Sőt – talán még őszintébben is.

És míg az egészségügy „protokollosodik”, addig a masszázsszalonok maradtak az utolsó mentsvárak, ahol még nem tiltott dolog a testi érintés. Ahol egy simítás nem adatvédelmi incidens, hanem gyógyító gesztus. Ahol nemcsak kezelnek – hanem megérintenek. És ezzel valami újra elindulhat bennünk.

A Reiki is ide tartozik: egy modern, mégis ősi gyökerekkel rendelkező energia-alapú gyakorlat, mely a japán kézrátétel hagyományából nőtt ki. (És nem kér TAJ-kártyát.)

 chatgpt_image_2025_jul_15_18_24_36.pngZárásként hadd osszam meg a személyes meggyőződésemet:

Az érintés nemcsak mozdulat – hanem híd. Kapcsolat ember és ember, test és lélek, múlt és jelen között. Ősi, zsigeri vágy ez bennünk, amit sem elnyomni, sem kiiktatni nem lehet – de talán nem is érdemes. Mert egy érintés olyasmit közvetít, amit a szavak néha nem tudnak: figyelmet, törődést, odafordulást.

A digitális galaxis ugyan kitágította előttünk a horizontot – de közben mintha bezárta volna az ajtót a szomszéd szíve felé. Lájkolunk, kommentelünk, üzenünk – de mikor öleltük meg utoljára igazán egymást? És nem, a GIF ölelés nem számít. 😄

Egy ölelés, egy meleg kézfogás, egy szeretetteljes hátveregetés néha többet mond minden szónál. Sőt – néha éppen azért mond többet, mert nem szól. Csak van. Jelen van.

Merjünk újra érinteni.
Ne várjuk másoktól a változást – legyünk mi magunk a kezdeményezők. Legyünk azok, akik odanyújtják a kezüket, akik megfogják, megsimítják, átölelik a másikat. És talán – ha elég bátrak vagyunk – engedjük is, hogy megérintsenek bennünket. Mert az adás mellett az elfogadás is gyógyít.

Mert igen: néha egy ölelés is lehet orvosság.
Nem helyettesíti a gyógyszert – csak megelőzi.
És ha mellékhatása is van, az általában mosoly.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lifewave-tapasztalatok-70plusz.blog.hu/api/trackback/id/tr7318908552

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása